اعلام برندگان جشنواره ونیز 2019

17 شهریور 1398
Venice Film

ساعاتی قبل مراسم اختتامیه‌ی هفتاد و ششمین دوره از جشنواره‌ی سینمایی بزرگ ونیز به پایان رسید و برندگان را با جوایزشان بدرقه کرد؛ برندگانی که تاد فلیپس، رومن پولانسکی و روی اندرسون درخشان ترین آن‌ها بودند.

چند ماه بعد و در بهار سال ۲۰۲۰ میلادی، شاهزاده و دلقک جهان جرم و جنایت به هشتادسالگی خود می رسد. اما طرفداران جوکر احتمالا برای جشن گرفتن نیازی به صبر کردن ندارند. چرا که فیلم تاریک و ابر شرور محور تاد فیلیپس با به دست آوردن جایزه‌ی «شیر طلایی» ونیز، تبدیل به بزرگ‌ترین برنده‌ی جشنواره‌ی امسال گردید و یک بار دیگر نشان داد که در آینده ای نزدیک حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

joker

اما فارغ از این فیلم که دیگر رسما تبدیل به نقطه‌ی عطف کارنامه‌ی کارگردان خود شده است و بدون توجه به کامیک‌بوک‌ها به ریشه‌ی شکل‌گیری یکی از محبوب‌ترین آنتاگونیست‌های دنیا برای مخاطبان می‌پردازد، هیئت داوران ونیز 2019 به رهبری لورسیا مارتلِ آرژانتینی از فیلم An Officer and a Spy، جدیدترین اثر رومن پولانسکی نیز تقدیری قابل توجه کردند؛ فیلم‌سازی که دومین جایزه‌ی مهم جشنواره را برد و ثابت کرد حاشیه‌ها تاثیری روی قضاوت بسیاری از سینما شناس‌ها از آثار او ندارند. حال آن که خود سازنده‌ی فیلم‌های بزرگی همچون «بچه رزماری» (Rosemary’s Baby) و «محله‌ی چینی‌ها» (Chinatown) با ترس دستگیر شدن توسط پلیس به خاطر پرونده‌های بسته‌ نشده، همچنان توانایی شرکت در جشنواره‌ی فیلم ونیز امسال را نداشت!

فهرست برندگان بخش «مسابقه‌ی اصلی»

شیر طلایی: فیلم Joker به کارگردانی تاد فیلیپس
جایزه‌ی بزرگ هیئت داوران:  فیلم An Officer and a Spy به کارگردانی رومن پولانسکی
شیر نقره‌ای (بهترین کارگردانی): روی اندرسون برای فیلم About Endlessness
جایزه کوپا ولپی (بهترین بازیگر مرد): لوکا مارینلی برای فیلم Martin Eden
جایزه کوپا ولپی بهترین بازیگر زن: آریان آسکاراید برای فیلم Gloria Mundi
بهترین فیلم‌نامه: No. 7 Cherry Lane به کارگردانی یونفان
جایزه ویژه هیئت داوران: فیلم The Mafia Is No Longer What It Used to Be به کارگردانی فرانکو مارسکو
جایزه مارچلو ماسترویانی (بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره): توبی والاس برای فیلم Babyteeth

فهرست برندگان بخش رقابتی «افق‌ها» (Horizons)

بهترین فیلم: Atlantis به کارگردانی والنتین واسینویچ
بهترین کارگردان: تیو کورت برای فیلم White on White
جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران: Verdict به کارگردانی ریموند ریباس گوتیرز
بهترین بازیگر زن: مارتا نیتو برای فیلم Madre
بهترین بازیگر مرد: سامی بوآجیلا برای فیلم A Son
بهترین فیلم‌نامه: سه نویسنده‌ی فیلم Back Home
بهترین فیلم کوتاه: Darling به کارگردانی سئیم صادق

جایزه‌ی «شیر آینده» لوییجی دی لورنتیس (بهترین فیلم اول): امجد ابو الالی برای فیلم You Will Die at Twenty

جوایز بخش‌های «کلاسیک» و «آثار واقعیت مجازی»

بهترین فیلم ترمیم‌شده‌: Ecstasy
بهترین مستند با موضوعی درباره‌ی سینما: Babenco
بهترین فیلم Virtual Reality (واقعیت مجازی): The Key به کارگردانی سلین تریکارت
بهترین تجربه  Virtual Reality (واقعیت مجازی): A Linha
بهترین داستان در یک فیلم Virtual Reality (واقعیت مجازی): Daughters of Chibok

📝

QRکد

مطالب مرتبط با این نوشته